Ehető vadnövények

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer az ember, aki  kezdetekben harmóniában élt a természettel, az őt körülvevő világgal. Mindennapi ételei is közvetlen környezetéből kerültek ki. Nem termesztett semmit, sarki bolt sem létezett és gyorséttermek sem. Ha az emberiség kezdeti életformáját és táplálkozását összehasonlítjuk hétköznapjainkkal, elég kevés közös pontot találunk, annyi minden változott az évezredek során. A változások során szép lassan eljutottunk odáig, hogy a legtöbb ember elveszítette közvetlen kapcsolatát a természettel.

Minden útnak van egy első lépése, a természethez való visszatalálásnak is.  Hogy ezen az úton orvosként elindulhattam, szeretnék köszönetet mondani szüleimnek, akik „gyerekként kihajtottak a vadonba”; dr. Babulka Péternek, aki hihetetlen növényismereti tudást osztott meg velem, és megmutatta az ehető vadnövények világát; valamint Happynek, a nyúlnak, aki 6 évig élt teljes szabadságban lakásunkban és kertünkben, a szó szoros értelmében azt ette, amit talált. És soha nem tévedett, pedig jó pár mérgező növény van a kertünkben. De ő valahogy ösztönösen tudta… Én pedig csak igyekezni tudok, hogy Péter által lerakott alapokkal minél messzebbre jussak a megismerés folyamatában. Mert ez egy folyamat. Sok időt igényel. De egyben nagyon szép folyamat. Értelmet és szépséget ad a legegyszerűbb hétköznapnak is. Mert a természet napról napra változik, csak a változás biztos. És az is, hogy miközben nézed, előbb vagy utóbb megéhezel. A természet pedig nem csak a nyulaknak, szarvasoknak, csigáknak, hangyáknak  kínál remek csemegéket, hanem az embereknek is. Még akkor is, ha nem vetnek, nem is aratnak, csak „legelni” szeretnének….

dr. Farkas Orsolya

Növények, receptek

Az alábbi növények és receptek összegyűjtését éveken át tartó komoly irodalmazás , és konyhai próbálkozások előzték meg.  Rendszeresen tartunk tanfolyamokat , ahol a természetet járva, megismerve vadnövényes ebédet tálalunk hallgatóinknak. Nem célom mások babérjaival ékeskedni, így pontosan jelöltem a receptúrák forrását.

Komló

Százszorszép

Madársóskás fűszervaj

Libatop

CICKAFARK fajok, Achillea spp

Ehető vadnövényként (4): fűszerként és zöldségként is megállja a helyét- Tavasszal szedett friss, zsenge ízletes levelei apróra vágva remekül illenek salátákba, túrókészítményekbe, zöldfűszeres szószokba, keményre főtt tojáshoz, vagy vajas kenyérre.

Tormás cickafarkmártás (6): 1 evőkanál reszelt torma, 1 teáskanál cickafarklevél – tejbe keverve – 1,25 dl tej, sóval, ecettel, cukorral fűszerezve (: sűríthető szokásos módszerekkel – liszt, kukoricakeményítő, rizsliszt)

Figyelmeztetés: A fészkesvirágzatúakra érzékeny egyéneknél allergiás reakció jelentkezhet a cickafark drogokat tartalmazó készítmények alkalmazásakor. A cickafark tartalmú készítmények parlagfűvel szembeni túlérzékenység esetén keresztallergiás reakciót válthat ki.

EGYBIBÉS GALAGONYA – Crataegus monogyna Jacq.

Ehető vadnövényként: A galagonya frissen kihajtó levelei ehetők, később keserű lesz. Virágai szintén nyersen is fogyaszthatók, enyhe marcipán ízük van. Terméséből szintén nyugodtan csemegézhetünk a kirándulások során. Angol neve beard pearl (madarak gyöngye) tükrözi, hogy milyen fontos táplálék télen a madarak számára. Mivel termése – amíg meg nem eszik az állatok – a bokron/fán marad, így télen is könnyen felismerhető. (O)

A HVG kiadványa azt javasolja, hogy almalében főzzük meg a bogyókat, majd szitán préseljük át. Az így nyert pürét dzsemnek készíthetjük el, de ketchupba is keverhető. Egy natúr energiabomba-receptet is javasolnak, aminek a hozzávalói: 400 g galagonyabogyó, 4 evőkanál zabpehely, 1 nagy csipet fahéj, 1 evőkanál juharszirup, vagy 1 csipet reszelt citromhéj, darált mandula, dió vagy más olajos mag. A recept a galagonya szitán történő lepréselésével kezdődik. 400 g galagonyából 100 g lesz, külön felhívják a figyelmet, hogy úgy tűnik, mintha semmi nem történne, de a végtermék szép lassan összegyűlik a szita alján. Keverjük bele a többi hozzávalót, formáljunk kis golyókat, majd hempergessük bele a magokba. Fogyasztás előtt tegyük hűtőbe, hogy megkeményedjen.

Galagonyás körtés desszert (5): Hozzávalók: 80 dkg körte, 20 dkg galagonya, fél deci körtelé, 5 evőkanál méz, 1 csomag vaníliás cukor, 20 dkg túró, kevés tej, fél deci tejszín

Hámozzuk meg a körtéket, vágjuk 8 részre, főzzük meg a galagonyatermésekkel együtt a körtelében, és utána hagyjuk 8-10 percig állni. Nyomjuk át a gyümölcsmasszát egy finom szitán. Keverjük össze mézzel, és a vaníliás cukorral, majd tegyük hidegre. Tálalás előtt keverjük simára a túrót egy kis tejjel, verjük kemény habbá a tejszínt, és mindkettőt keverjük bele a pépbe.

BODZA Sambucus nigra

Ehető vadnövényként (o):

  • szörp
  • virágja palacsintatésztába sütve fogyasztható
  • virágja porcukorral összedörzsölve kis golyókat formázva bodzás cukorként ehető egész évben

Termése magas antioxidáns tartalommal rendelkezik, azonban frissen fogyasztva hasmenést, hányást okoz. Főzés során lebomlanak a gyomor-bélrendszeri tünetekért felelős anyagok.

Bodzaszirup (3): hozzávalók: 100 g frissen érett bodzabogyó, 400 ml víz, 3 szegfűszeg, 2,5 cm gyömbérdarab, fél teáskanál őrölt fahéj, 100 ml méz, 100 g kristálycukor

Elkészítés: A méz és a cukor kivételével öntsünk mindent egy nagy serpenyőbe, pároljuk lassú tűzön kb. 45 percig, amíg a térfogata a felére csökken. Ezt követően öntsük át szűrőn, tegyük egy másik lábosba, adjuk hozzá a cukrot és a mézet, ha szükséges, melegítsük át ismételten, majd öntsük steril üvegekbe. Szörpként, szirupként is fogyasztható.

Pontack mártás: Egy cserépedényben 50 dkg bodzabogyót felöntünk 5 dl borecettel.  Az edényt betesszük a sütőbe és alacsony hőfokon (50 C) egész éjszaka melegítjük. Ezek után leöntjük róla a folyadékot. Hozzáadunk egy teáskanál sót, őrölt szerecsendiót, 50 db szemes borsot 15 db szegfűszeget és egy fej finomra aprított hagymát és egy kevés gyömbért. Utána üvegekbe töltjük, és jól lezárjuk.

KAKUKKFŰ – Thymus serpyllum – Keskenylevelű kakukkfű (1)

Ehető vadnövényként (O): Fűszerként használható pl. pizzához, tésztákhoz, szárnyasokhoz, de szirup is főzhető belőle

KÖZÖNSÉGES MOGYORÓ – Corylus avellana L.

Ehető vadnövényként (O): termését különösen pirítva csemegeként fogyaszthatjuk – munkás, de pirítva pesztóhoz adhatjuk. Pirítva (a megtört, apróra zúzott magokat 180 fokon kb. 8-10 percig pirítsuk) kakaóport, juharszirupot és valamilyen zsiradékot hozzáadva ízletes házi nutellát készíthetünk belőle.

LÁNDZSÁS ÚTIFŰ – Plantoga lanceolata L.

Túró ízesítésére: kb. 25 dkg túróhoz 2 gerezd fokhagyma és apróra vágott útifű darabok – „korosabb” útifű esetén a vastagabb ereket érdemes kiszedni.

Zöld lángos (6): 50 dkg főtt burgonyát krumplinyomón átnyomunk. Hozzáadjuk az apróra vágott lándzsás útifüvet, 1 tojást, kevés lisztet, egyenletes masszává gyúrjuk, majd a tésztából lapos lángosokat formázunk. Sütőben 180- 200 fokon ropogósra sütjük.

SZÉLESLEVELŰ UTIFŰ – Plantago majorx

Ehető vadnövényként: az érett termés magjai ízletesek pirítva. Önmagában is fogyaszthatjuk, de pl. salátaszórásra is használhatjuk. A levelek – különösen a kisebbek – salátába is tehetők. Sokan nem kedvelik keserű ízük miatt – leforrázhatjuk őket, vagy olajon is piríthatjuk.

LÓSÓSKA / LÓROM FAJOK – Rumex spp.

Ehető vadnövényként (O):

  • Főzelék: spenóthoz, sóskához hasonlóan ízlés szerint főzeléket készíthetünk belőle. Saját elkészítési mód: olajon megdinsztelem, közben ízlés szerint sóval, cukorral ízesítem, leturmixolom, tojással, liszttel, cukorral behabarom.
  • Leveles tésztára: feltétnek olajon megdinsztelem, sóval, cukorral ízesítem, tejszínnel, tojással liszttel behabarom. Juhtúrót is lehet keverni bele. Tészta alapnak a nagy áruházláncokban kapható levelestésztát használok (nem mélyhűtött, előre csomagolt termék pl. Lidl, Aldi). A tepsit kivajazom, ráfektetem a leveles tésztát, aminek a tetejét tojássárgával bekenem (a fehérje nyugodtam bekeverhető a közben készülő feltétbe). A „betojássárgázott” leveles tésztára öntöm a feltétet, a tetejére füstölt sajtot reszelek.

NAGY CSALÁN – Urtica dioica L.

Ehető vadnövényként (O) különösen értékes táplálék – több C vitamint tartalmaz, mint a citrom, és több vasat, mint a spenót. 

  • Főzelék: szokás szerint kis olajon lassú tűzön megdinszteljük, ízlés szerint sózzuk, cukrozzuk. Ha a levelek összeestek, turmixgépben aprítjuk. Miután visszaszedtük a lábosba tojással, tejföllel, liszttel behabarjuk.
  • Pesto: olajon megdinszteljük a csalánt, majd turmixgépbe öntjük. Ha idősebb csalánról van szó, akkor a kiengedett levet nem használjuk fel. A turmixgépbe kesudiót, kis tejfölt, parmezán sajtot/füstölt sajtot olívaolajat/tökmagolajat teszünk hozzá, majd összeturmixoljuk. Kenyérre kenve fogyasztjuk.
  • Csalánrizottó (5) hozzávaló: 1 hagyma, olívaolaj, 20 dkg rizottó rizs, fehérbor, zöldségalaplé, 20 dkg csalán, parmezán, só, bors, curry

Összevágjuk kis kockára a hagymát, és forró olívaolajban üvegesre dinszteljük. Hozzáadjuk a rizst, rövid ideig pároljuk. Hozzáadjuk a fehérbort, felforraljuk, szükség esetén öntsük hozzá a zöldség alaplevet és azzal forraljuk tovább. Vágjuk apróra a csalánt, és szintén dinszteljük meg olívaolajban. Keverjük a reszelt parmezánt a rizottóba, sóval, borssal, curryvel ízesítsük.

  • Leves: zöldséglevesbe többi zöldség mellé (pl. kis olajon megfuttatjuk a zöldségeket – karikára vágott sárgarépa, fehérrépa, kockázott krumpli + apróra vágott csalán – vízzel felöntjük, felforraljuk. Addig főzzük, míg a krumpli teljesen meg nem puhul. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Aki szereti a tésztát a levesekben, külön is adagolhat hozzá, de bele is főzhető. A zöldségek közé karikára vágott póréhagymát is tehetünk az elején. Tejfölös lisztel behabarva is ízletes

A csalánról tudni kell, hogy ahogy idősödik, úgy lesz egyre kesernyésebb az íze, így vagy friss tavaszi hajtásokat használjunk, vagy a növény csúcsáról csipkedjük le az utolsó 20 cm-et levelestül. A feldolgozás során egyszerűbb kesztyűben dolgozni, semmint hogy odafigyelni, hogy hogy fogjuk a csalánt, hogy ne csípjen meg.

PONGYOLA PITYPANG (gyermekláncfű) – Taraxacum campylodes

Ehető gyógynövényként:

Levelei salátaként fogyaszthatók tavasszal. Ha túl keserűnek találjuk, forrázzuk le, kicsit hagyjuk forró vízben állni, majd öntsük le a forrázóvizet. (O)

Zselé (2): hozzávalók: 30 gyermekláncfűvirág, fél liter víz, 20 dkg befőzőcukor, 1 citrom leve

Elkészítés: A pitypang szirmait lecsipkedjük, ez kb. 5 dkg-ot tesz ki. A lecsipkedett szirmokat vízzel együtt, egy lábasban feltesszük főni, és kb. 5 percig főzzük. A lábost levesszük a tűzről, hagyjuk kihűlni, majd lefedve a hűtőszekrényben hagyjuk kihűlni (O: nem feltétlen szükséges hűtőbe tenni) Másnap átszűrjük (szűrő, kávéfilter). A leszűrt „virágvízhez” adjuk hozzá a citromot, cukrot.  Decinként 5 dkg befőzőcukrot adagoljunk az oldathoz. Felforraljuk, majd kevergetés mellett 4-5 percig főzzük, üvegekbe töltjük, azonnal lezárjuk, és fejjel lefelé fordítjuk. Ha a zselé már hűl, és kezd sűrűsödni, visszafordítjuk az övegeket.

Fritata (3): Hozzávalók: 1 evőkanál medvehagymás vaj (O: ha nem medvehagymás az sem baj), esetleg egy evőkanál növényi olaj, fél vöröshagyma apróra vágva, fél erős paprika apróra vágva, 2 gerezd fokhagyma (ha olajjal készítjük), 25 g gyermekláncfűlevél durvára aprítva, 6 tojás, 3 evőkanál tej, só és őrölt bors ízlés szerint

Elkészítés: Olvasszuk fel a vajat, vagy melegítsünk olajat egy serpenyőben kis lángon. Tegyünk hozzá összevágott hagymát és paprikát, pirítsuk meg, amíg elkezd puhulni. Ha fokhagymát használunk, azt csak a pirítás 8. percében tegyük hozzá. Dobjuk bele a gyermekláncfüveket, és hagyjuk megfonnyadni.  Egy mély tálba üssük bele a tojásokat, és öntsünk hozzá tejet. Hintsük meg kevés sóval és borssal, majd verjük fel. A keveréket öntsük a megpuhult zöldségekre, majd süssük meg.

Egyéb fogyasztási lehetőségek: Ősszel a gyökere főzve, virágbimbók vajban párolva, citrommal locsolva.

SZÁZSZORSZÉP – Bellis perennis

Ehető vadnövényként: Levelét, virágát egyaránt használhatjuk saláták alkotóelemének. Virágbimbója marinálva is ízletes.

ZAMATOS TURBOLYA (O)

Ehető vadnövényként: A természetben sok hasonló levélszerkezetű növény közül onnan ismerjük fel, ha  ujjaink között összedörzsöljük, akkor ánizsos illatot érzünk. Ha nem érezzük ezt a jellegzetes aromát, akkor nem zamatos turbolyát találtunk. Fogyasztása frissen javasolt, mert szárítva elveszíti jellegzetes ízét. Rakhatjuk salátákba, de tojás-, sajt- vagy túrókrém ízesítésére is használhatjuk.

ZSÁZSA (O)

Felhasználása frissen történik – szárítva elveszti kellemes ízét. Használhatjuk fűszerként (pl. sajt, túró, tojás, vajaskenyér), salátaként, de levesekbe, szószokba is tehetjük.

Forrásmegjelölés:

(O): Dr. Farkas Orsolya – az összefoglaló írója

  1. dr. Babulka Péter: A Kárpát-medence gyógynövénykincsei – 2015
  2. Kincsek a konyhából – Sziget kiadó, 2015
  3. David Hamilton: Ehető vadnövényeink – HVG kiadó, 2019
  4. Renate Dittus-Bar: Nagyanyáink házi patikája – Cser kiadó, 2017
  5. Eva-Maria Dreyer – Wolfgang Dreyer: Vadnövények bogyók és gombák gyűjtése és felhasználása – Sziget Könyvkiadó, 2010
  6. Christine Recht: Mi terem az út mentén? – Sziget Könyvkiadó, 2014
  7. Rácz Gábor, Rácz –Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövényismeret, a fitoterápia alapjai- Sanitas természetgyógyászati alapítvány, 1992
  8. A. Alberts, P. Mullen, M. Spohn

Figyelmeztetés:  Az esetleges mérgezések elkerüléséhez biztos növényfelismerés elsajátítása szükséges. Amíg nem vagy biztos „növényfelismerő”, addig ne legelj!